Sponzor
Přihlášení
Uživatel : nepřihlášen
Nick :
Heslo :
Pokud nemáte doposud založený účet, můžete se registrovat zde
Stránky o florbalu


www.florbalovytrener.czwww.florbalmag.cz


Příští zápasy
Aktuální tabulka
č.týmZB

Se značně obměněným kádrem do nové sezóny


Konďák_svatba

O změnách v sestavě, nových hráčích, odchodech, nejasné situaci ohledně letošní sezóny, která může být také poslední a ještě o mnoha dalších věcech. O tom si budeme povídat dnes v nově vzniklém seriálu: "Rozhovor s hráčem" s Tomášem Kondrasem (alias Pantátou Kontryšem), který opouští náš klub a bude se naplno věnovat rodičovské kariéře. Tomáše jsem poznal, až když jsem začal za tento tým hrát, ale přesto jsem i za těch pár let dokázal poznat to, že bojovníků a srdcařů má tento téměř výběr kluků z Pardubic velmi mnoho. A Tomáš byl jedním z nich! Ten, který dokázal i na tréninku hrát na více než sto procent, v zápase se nikdy neprojevil nečestným chováním a dokázal zvednout hlas, když to bylo třeba. Pokorně a zodpovědně si plnil svou práci obránce a můžeme jen složit obdiv tomuto obránci, neboť pro něj nebylo důležité vyhrát rozdílem třídy, ale podat výborný a zodpovědný výkon hlavně v obraně. Tomáš se zebe dokázal vydat vždy jen to nejlepší a jeho přestup, ze Sokola Fajters Pardubice E, byl pro náš tým velkým přínosem.


Kdo tě k florbalu přivedl? Byl brácha velkým vzorem?
S florbalem jsem začal, myslím, v prváku na vejšce, jako volitelný předmět tělocvik. (tenkrát tuším nepovinnej, ale přivítal jsem možnost něco dělat, než jen chlastat) Brácha sice hrál tenkrát taky, ale nemělo to žádnej vliv, jen jsem už možná věděl, že ten míč má dírky. Brácha pro mne vzorem nebyl - tedy přesně: můj menší bratr pro mně velkým vzorem nebyl. Obecně v životě nehledám vzory - proč shlížet dolů, žejo..

Tomáši, dokážeš si vzpomenout na svůj první florbalový zápas?
Mlhavě. Zápas jsem hrál za pražské Vysočany, později Vysočany-Hamsters. Neměl jsem přehled, bez kontroly míče, vyjukanej a v útoku třetí lajny. Už si nepamatuju, jak to dopadlo.

Během zápasu jsi se mnohdy nedostal za půlku. Tak poctivě jsi bránil. Jak vidíš hru našeho týmu takhle "zezadu"? Kolikrát mi i třeba Aleš Černohlávek sám říkal, že z branky je na naší hru úplně jiný pohled než ze střídačky.
Ono právě poctivě bránit neznamená, že máš bejt furt na svý půlce. Pak vzniká mezera mezi útokem a obranou. Soupeři umožní rozehrávku a rozběhlej útok se špatně chytá. Poctivě bránit podle mě znamená neumožnit dobrou rozehrávku soupeři a zamezit střele na brankáře. Znamená to v našem systému osobní obrany hru do hráče - na tělo, přehled na hřišti a dobré čtení soupeřovy hry. Člověk ale cítí jak stárne, že už postupně nestačí běhat s juniory, se sedmnáctiletými mlaďáky, sehranými útoky výběrů, tak tu rychlost nahrazuje zkušenost (výhodná obranná pozice, kontrola míče, jistota čtení hry) a kila navíc ( hra do těla, respekt nebo drobný faul). Problém naší hry zezadu je, jak jsem již mnohokrát poukazoval a bohužel se to nemění, neochota útoku programově spolupracovat v útočné fázi s obrannou dvojicí. Kolikrát jsem za zápas nedostal zpět ani jednu přihrávku. Spojení útok - defenziva prostě funguje pouze při přesilovkách. Nerad bych ale zastínil pár hráčů, kterým nedělá problém přesně nahrát nabíhajícímu obránci. Díky kluci, bez vás bych neměl ani střelu. Bůček, jak naznačuješ, to vidí taky. Ten pohled je možná podobnej jako u vás z útoku, když hoříme v obraně. ? teď si uvědomuji, že to dělím na vy (útok) - my (obrana) a to je možná to špatně, protože to má být jen my: TÝM! Ze střídačky to vypadá taky jinak, přihlédnu-li k názorovému/ hráčskému rozkolu mezi jednotlivými útoky.

Do florbalových statistik jsi se ani tak moc nezapisoval, přesto nám tvé důsledné bránění vyhrálo bezpočet zápasů, které bychom bez Tebe jinak nevyhráli. Přesto, vzpomeneš si na nějaký gól, který jsi za Sokol vstřelil? Nějaký který se ti osobně líbil.
Díky, to se hezky poslouchá. Pro mě není důležité dávat góly, od toho je tam útok. Hraju obranu, takže se starám, aby přes mě góly nešly. A taky mám mizernou střelu. Vzpomenu si na gól na turnaji ve Svaťkách (tu halu by měli zakázat) v zápase s Heřmaňákem, kdy jsme dotahovali z 0:5 na tuším 5:7(nedotáhli), kdy nejspíš Cín protahoval klubkem zpoza brány mezi kruhy a já to trefil krásně z první pod víko. Pak vzpomenu gólovou kombinaci v hale na Dukle s Frantou, když jsme projeli ťukec hřiště a dával jsem po finální skoro_do_prázdný_se_štěstím_o_gólmana. Pak jsme se smáli, že když útok nic, tak to musíme vzít na sebe my, nebo to dal Franta? Už nevím a je to jedno, jde o radost ze hry, ne kdo dal a kdo nahrál. Nemusím ani vyhrát, ale musí mě to bavit.

5. A když už se ptám na góly. Dali jsme jich za těch posledních pár sezón celkem dost, utkvěl ti nějaký osobně v paměti? Nějaký, na který si někdy vzpomeneš a řekneš si: "Jo tak ten se povedl"?
Asi konkrétně nic, těch pěknejch gólů byla spousta: ať už golfáky z dálky, klasické naše standartky nebo individuální uháčkování gólmana. Mám nejradši góly z první po jednoduché kombinaci.

6. Jak jistě víš, dojde v letošní sezóně k velké obměně kádru. Odejde náš dlouhodobě nejproduktivnější hráč, Tomáš Kubíček a spolu s ním i jeho výborný kamarád v útočné řadě, David Zatloukal. Co si o jejich odchodu do nově vzniklého týmu Kooperativa Pardubice myslíš?
Nemyslím si nic, prostě klukům to hraje, tak to zkusí jinde. Přeju jim, aby jim to tam střílelo nejhůř stejně dobře, jako u nás. Říkám, že každá změna je dobrá už kvůli té změně - změna je vývoj a vývoj je cesta dopředu.

Dokáže se Sokol Pardubice C bez těchto klíčových hráčů vyhnout sestupu?
Martine, nám, resp. vám hrozí sestup? Florbal není naštěstí individuální hra, pokud budete hrát týmově a na sto procent, sestup nehrozí. Souhlasím, že oba patřili mezi nejlepší střelce a kolikrát rozhodovali zápas, ale netvrdím, že ostatní nejsou schopni zápas rozhodnout. Na druhou stranu řetěz praskne v nejslabším článku. Vašim úkolem je slabé články nemít nebo je mít jištěné.

Kdo by na sebe měl vzít zodpovědnost a prosazovat se v letošní sezóně?
Všichni. Chcete přeci hrát čelo, ne?

Přijdou k nám natrvalo dva hráči z nižší soutěže. S oběma jsi dlouho hrával za Fajters a oba dva již s námi absolvovali mnoho florbalových tréninků a zápasů. Kdybys se o obou měl stručně vyjádřit. (Petr Kubát a Luděk Votava).
Oba kluky mám rád, jak jen chlap může mít rád chlapa. (někdy za vámi dojdu na trenál už jen kvůli těm sprchám). Myslím, že oba měli hrát za "C" už dřív a byl jsem rád, když měli možnost si zahrát výpomoc. Petr je týmovým hráčem, má ve hře přehled, nebojí se kombinovat a umí tvořit hru. Ve hře je vyrovnaný, poctivě se vrací a hraje čistě. Luďa má rád míček, umí se individuálně prosadit nebo nahrát, ikdyž radši zakončuje sám. Snaží se pomoci hráčům po strategické stránce - jako bývalý kapitán týmu - jeho tendence debatovat a řešit je známá. Výkony jsou někdy nevyrovnané - jednou dává góly odkudkoliv, jindy netrefuje nic. Oba jsou rozhodně přínosem pro tým

V týmu dojde tedy zákonitě k posunu formací. 1.lajna ve složení: Cink - Pova - Landsmann a 2.lajna: Votava - Kubát - Mrkva/Kubáč. Obránci: Teplý, Chovančák, Horák, Havelka, Hradský. Brankáři: Černohlávek, Pacinda. Myslíš si, že je to konkurence schopný tým pro nadcházející sezónu?
Kdyby tam byl ještě Kondras, tak určitě, ale takhle o vás mám starost, molodci. Budete muset makat a to tak, že pořádně

Já osobně jsem se rozhodl vzít na tréninky dva hráče z Univerzity, o kterých si myslím, že by mohli být pro náš tým přínosem. Prostory na prosazení do týmu jsou tu malé, přesto se tě chci zeptat. Sám dobře víš, jak to bylo se mnou, také jsem k vám vlastně přišel "ze školy" a nevyrůstal jsem mezi vámi. A nakonec si myslím, že jsem do týmu něco svého přinesl. Mají i tito hráči šanci se prosadit? Nebo má Sokol raději dát šanci mladíkům? Jakou cestou by jsi se ty osobně vydal?
Proč ne, víš jak to pak chodí se zápasy a docházkou na tréninky. Pokud budou noví hráči chodit pravidelně, budou-li mít chuť hrát a herně se osvědčí, neviděl bych problém v tom, že jde o nováčky. Stejně tak mladíci. Širší kádr je lepší než hrát turnaj v 8

Konďák_svatba

Jak se díváš na to, že Petr Horák se již natrvalo zabydlel v obraně? Sám jsi s ním pár zápasů odehrál. Přitom dlouhé roky hrával v útoku. Je z něj úplně jiný hráč?
Hajle se asi nezmění, jen teď hraje vzadu. Jde mu to ale dobře, je pohyblivý a čte hru. Když k tomu přidá důslednost, odpovědnost a jistotu, bude pepřem na sliznici kdejakému hejskovi

Asi budeš souhlasit s tím, že pro tým se tu obětuje pár lidí a zbytek jenom kouká. Můžeme jmenovat třeba ty, kteří se pro tým rozkrájí: Franta ? bez něj by nebyla auta, tréniky, nic. Cín ? to samé, Matty ? něco málo také prý dělá , Ondra zařídil drezy a vyběhal potisky na trička atd, najde se pár dalších lidí. Přesto si myslím, že většina povinností je nahrnuta právě na tyto určité hráče. S Fandou jsme se dohodli, že je potřeba tuto činnost rozdělit mezi více hráčů. Určit nosiče rozlišováků, vyčlenit hráče pro psaní článků, někoho, kdo bude vyplňovat soupisky před začátkem utkání. Je lepší mít vše pod kontrlou nebo je toto cesta jak zapojit hráče do dění v týmu.
Když to vezmu zpětně, tak jsem pro tým taky nic nedělal. (vyjma praní rozlišováků, bo nájezdy jsou pro mě jedna velká haluz). Těžko asi můžeš lidem rozdávat práci, o kterou nestojí. Možná načas to zafunguje, ale později se to zase rozsype. Musíš lidi přesvědčit, že to je potřebné a že je to baví to dělat, že to bez nich nepůjde, protože vy děláte něco jiného pro tým. Těžko radit.

Tréninky, kapitola sama o sobě. Jedni chtějí hrát, našlo by se pár lidí, co chce trénovat. Navíc, hala je půlená s Déčkem a to si chce také pak zahrát. Lidi se vidí jednou týdně, mnozí nechodí, souhra vázne. V letošní sezóně (letní přípravě) vše zatím nasvědčuje tomu, že účast celého týmu bude téměř 100 procentní. Máš nějaké postřehy k tréninkům?
Hrát chce každý, ale bohužel naše hra v loni trpěla nedostatkem souhry a vůle. Přijde mi, že ostatní týmy mají natrénováno o moc víc, nehledají se na hřišti, přesilovky jsou gólovou šancí, standartky výhodou, nahrávají si naslepo a za pohybu, obrana má systém, přechod do útoku je plynulý a přirozený, atd.. To nám vše chybí. Ve hře proti Dčku (komukoli) si to nevyzkoušíme. Těžko něco zkoušet (učit se), když hráči na tréninky serou nebo hrají na 50%. V Praze se nám osvědčily tréninky, kdy se trénovalo (rozcvička, kužely, souhra, situace, atd) a nakonec se hrálo cca 20 min. Skvělá byla soustředění, kdy se jelo na pár dní někam, kde byla levná hala s manťáky a týden nebo delší víkend se tam třífázově trénovalo. Každý cítil zlepšení, jak fyzicky, tak herně + tým se večer tmelil i jinak. Kluci si na to brali dovolené, jezdili dálky, jen aby hráli a trénovali. Sebevědomí šlo nahoru, každý věděl, co hrát. To bylo super ikdyž jsme dřeli jak barevní.

Já osobě jsem stále zastáncem toho, že správný florbalový tým by měl mít 3 tréninky. Kluci povětšinou chodí do práce a na více tréninků nemají čas. Dalším argumentem je to, že nejsme žádný profesionální tým. Mě samotného čeká také nástup do práce a kdoví jak to budu vidět za pár měsíců, přesto si trvám na svém a říkám, že bychom potřebovali větší zátěž, více tréninku a méně hraní si s balónem, vypilovat střelbu, zlepšit pohyb atd. Hlavně oddělit tréninky od Déčka a dělat to vše jen v rámci týmu. Co si o tom myslíš ty?
Souhlasím, ikdyž 3 tréninky jsou možná moc, přičteš-li k tomu ještě zápas v sobotu. S Déčkem, pokud je zase půlená hala, se dá přeci domluvit na části tréninku, který bude společný ? individuální ? střelba, kužely, příhra a obecné věci ? jednou to povedou oni, jindy my.

Teď trochu něco z jiného soudku. Nebude ti atmosféra florbalových zápasů chybět?
Určitě bude, proto to hrajem, ne?

Hodláš malého Františka dát na florbal hned co bude stát na nohách, nebo mu necháš volnou ruku v rozhodování se, komu a čemu bude fandit?


Už jsem mu zkrátil svoji starou haksnu, ale ukazuje se, že bude hrát nejspíš na druhou stranu. Na florec má ještě mrtě času, teď lítá za holkama, potýká se s alkoholem a přestává kouřit

Pokud by se naskytla možnost, jel by jsi podpořit byť jako fanoušek nebo třeba i naskočil do zápasu?
Podpořit určitě (v Picích přijdu), naskočit nevím, nemám natrénováno, asi bych nebyl moc platnej, nejspíš bych asi hodně seděl na trestný a taky problém s registračkou + ty mrdky chtěj moc za neregistrovaném start. Unie je akorát kasa na prachy. Nelíbilo se mi to před tím, nelíbí se mi to ani teď. Tuším, že někdo měl myšlenku nebo se to už realizovalo v Pze, paralelní florbalové soutěže bez poplatků a papírování. Na co jsou na týhle úrovni zápisy atd.. na statistiky jebu (nedávám góly). Delegáti a další mrdky?

Když se ohlédneš zpětně na své působení. Jistě na něm najdeš mnoho pozitivního. Přesto, když se řekne Sokol, co se Ti vybaví?
Je Sokol a sokol. Může se mi vybavit Áčko, tým za kterej jsem hrál (C) i tým, kterej mi nabídl místo v sestavě po návratu z Phy (E) ? (a taky jsem za něj hrál) Pak se mi vybaví Sokolovna ? mám to kousek. A pak ten pták.. Nikdy jsem nebyl patriot. Kdybychom se jmenovali Mydliny Patrika Swayzeho, tak bych hrál za Mydliny a bylo by mi to buřt. (mikinu bych ale nechtěl). Vzpomenu si ale na florbal, kterej jsem s váma hrál a kterej mě bavil. So cool, so cool.

hm, dvě ráno - jsem myslel, že to zvládnu dřív. Konečně jsem našel čas to dopsat. Před svatbou to bylo nemyslitelný a až teprve teď mi zbyl kousek ?volna.? Držím palce, ať vám to hraje pěknou muziku.

Tomek 30.9.2010
Fotky ze svatby: Svatba

Tome, my Ti také přejeme vše nej a ať se daří v rodinném životě!

autor: Matty
Obsah stránek nesmí být použit na jíném místě bez písemného souhlasu autora.
Obsah databáze je poskytnut uživatelům pouze pro soukromé a osobní použití, jakékoliv komerční využítí lze pouze s písemným souhlasem autora.
© 2007-2014, Sokol Pardubice "C"
Programování, Design, Web, Fotky, Loga, Administrace: #11 (Matty)